Czy możesz być w Stanach Zjednoczonych, nie ruszając się z Polski? Fizycznie raczej nie, chyba że masz niezwykłe zdolności paranormalne i znasz się na bilokacji. W Internecie jednak wszystko jest możliwe. Zobacz, jak możesz symulować fikcyjną lokalizację, żeby ominąć rozmaite ograniczenia związane z Twoim rzeczywistym położeniem.

Po co miałbyś zmieniać lokalizację w Internecie?

Miejsce, w którym korzystasz z Internetu, domyślnie lokalizowane jest za pomocą adresu IP. Pomijając na razie zagadnienia bardziej techniczne, załóżmy, że znajdujesz się teraz w Polsce. Wszystkie usługi internetowe, podążając za Twoim adresem IP, wiedzą, że to właśnie z tego miejsca na Ziemi odwiedzasz ich witrynę.

Istnieją rozmaite powody, dla których możesz chcieć, aby usługi sieciowe widziały Cię w innym miejscu niż Twoja rzeczywista lokalizacja. Oto kilka z nich.

 • Bezpieczeństwo. Symulując fikcyjną lokalizację, znacząco podnosisz swoje bezpieczeństwo i prywatność, ponieważ usługi internetowe nie będą w stanie określić Twojego prawdziwego położenia. Zmieniając rzeczywistą lokalizację, utrudnisz zewnętrznym obserwatorom śledzenie Twojej aktywności w sieci.
 • Blokady regionalne. Czy zdarzyło Ci się, że próbowałeś włączyć wideo na YouTube, lecz wszystko, co zobaczyłeś, to komunikat, że ten film nie jest dostępny w Twoim kraju? To tak zwana blokada regionalna, nakładana przez twórców z różnych powodów, na ogół finansowych i marketingowych. Takie ograniczenia można spotkać w grach komputerowych, serwisach społecznościowych i na platformach streamingowych, chociażby Netfliksie czy HBO. Jeżeli wybrane treści dostępne są tylko i wyłącznie dla mieszkańców USA albo Australii, nie będziesz w stanie włączyć ich z IP lokalizowanym w Polsce.
 • Problem cenzury. W niektórych krajach, na przykład Chinach i Arabii Saudyjskiej, Internet podlega rozbudowanej kontroli i cenzurze. Korzystając z lokalnej sieci, nie będziesz w stanie obejrzeć polskich filmów, a w skrajnych przypadkach – odwiedzić zachodnich portali społecznościowych, takich jak YouTube, Facebook czy Twitter.
 • Działania marketingowe. Jeżeli prowadzisz firmę, możesz podmienić rzeczywistą lokalizację na fikcyjną, żeby analizować treści reklamowe wyświetlane tylko dla wybranej lokalizacji geograficznej.
 • Ban. W sytuacji, w której Twój adres IP został zablokowany w grze komputerowej albo na forum społecznościowym, nie będziesz nawet w stanie założyć nowego konta. To może zdarzyć się z różnych powodów, na przykład administratorowie forum społecznościowego mogą uznać, że Twoje wypowiedzi naruszają regulamin. Musisz całkowicie zmienić swoje IP, a – co za tym idzie – lokalizację w sieci. Dopiero wtedy odzyskasz dostęp do zamieszczanych na stronie treści.

  No dobrze, ale co to w ogóle jest ten adres IP?

  Najprościej rzecz ujmując, adres IP to numer identyfikacyjny komputera w sieci. Każde urządzenie, takie jak Twój PC czy laptop, posiada swój własny, unikatowy numer w Internecie. Istnieją różne rodzaje adresu IP, a to, który masz, zależy od Twojego dostawcy.

  • Niektóre adresy IP są dynamiczne, czyli zmieniają się za każdym razem, gdy łączysz się z Internetem.
  • Inne adresy IP są stałe, nie zmieniają się wcale, zawsze jesteś widoczny w Internecie pod tym samym numerem.

Jaka jest różnica z użytkowego punktu widzenia? Nie trudno się domyślić, że mając dynamiczne IP, do ominięcia blokady Twojego adresu IP wystarczy reset połączenia internetowego. Żaden z powyższych rodzajów nie gwarantuje jednak anonimowości. Dostawca dalej może zbierać dane o Twojej aktywności w sieci.

Kto może Cię znaleźć?

Przyjmijmy, że doszło do nieporozumienia i ktoś grozi, że rano zapuka do Twoich drzwi i połamie Ci wszystkie nogi. Zastanawiasz się zapewne, czy to w ogóle możliwe. W praktyce, dla zwykłego użytkownika Internetu, jest to niewykonalne, ponieważ nie będzie w stanie precyzyjnie określić, skąd piszesz. Może dotrzeć do województwa, nawet miasta, ale Twojego domu nie znajdzie. Chyba że podawałeś swoje dane osobiste jak wiek, imię i nazwisko. Łącząc ze sobą fakty, jest w stanie Cię namierzyć.

O wiele więcej danych posiada Twój dostawca Internetu. To on będzie w stanie wskazać, do kogo należy IP, z którego wysyłałeś wiadomości, czy otwierałeś strony. Takie informacje uzyskać może w zasadzie tylko Policja i inne służby. Jeżeli jednak masz fikcyjne IP, czyli ukrywasz swoją rzeczywistą lokalizację, możliwość powiązania tego identyfikatora z Tobą jest bliska zeru.

Zmiana lokalizacji w sieci a VPN

Istnieje możliwość udawania lokalizacji, w której korzystasz z Internetu. Możesz zatem symulować, że odwiedzasz stronę z Azji czy Stanów Zjednoczonych, będąc w rzeczywistości w Polsce czy dowolnym innym kraju. Jak to zrobić?

Rozwiązaniem może być skorzystanie z usług VPN, które szyfrują połączenie, tworząc pewnego rodzaju tunel, do którego nikt z zewnątrz nie może zajrzeć. W ich ramach masz możliwość wybrania nieprawdziwego IP, a zatem ominięcia wymienionych wcześniej ograniczeń, czy podniesienia swojego bezpieczeństwa i anonimowości w sieci.

Pamiętaj jednak, że usługa usłudze nierówna. Wybierając dobry VPN, musisz wziąć pod uwagę szereg czynników, między innymi szybkość i komfort użytkowania. W wyborze właściwego VPN pomogą Ci internetowe strony, takie jak Ranking TOP 5 najlepszych VPN – Top VPN, gdzie przetestowane i zrecenzowane zostały najlepsze dostępne usługi na rynku.